تبلیغات
جغرافیا علم ،برنامه ریزی، زندگی و توسعه - توسعه از نظر اندیشمندان مختلف
جغرافیا علم ،برنامه ریزی، زندگی و توسعه
چابهار نگین شرق ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه جهد و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
و فلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد!


نام ونام خانوادگی عبدالصمد پناد
تحصیلات:دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا وبرنامه ریزی روستایی دانشگاه خوارزمی تهران
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت همه کسانی که از این وبلاگ دیدن می کنند وبه علاقه مندان علم جغرافیااین وبلاگ جهت گسترش ومعرفی علم جغرافیا وتبادل نظربین علاقه مندان ایجاد شده است مارا با نظرات سازنده خود در غنای مطالب وبلاگ یاری نمایید
ایمییل:samadpanad@yahoo.com

مدیر وبلاگ : عبدالصمد پناد
نویسندگان
نظرسنجی
منطقه ازاد چابهارچه تاثیری در زندگی شما داشته است(نمونه موردی مردم دشتیاری)
مایکل تودارو : توسعه را باید جریانی چند بعدی دانست که مستلزم تغییرات اساسی در ساخت اجتماعی ، طرز تلقی عامه مردم و نهادهای ملی ونیز تسریع رشد اقتصادی ، کاهش نابرابری و ریشه کن کردن فقر مطلق است . توسعه در اصل باید نشان دهد که مجموعه نظام اجتماعی ، هماهنگ با نیازهای متنوع اساسی و خواسته های افراد و گروههای اجتماعی در داخل نظام ، از حالت نا مطلوب زندگی گذشته خارج شده و بسوی وضع یا حالتی از زندگی که از نظر مادی و معنوی بهتر است ، سوق می یابد.   (مایکل تودارو : 135 )

برنشتاین  : تلاش برای ایجاد توسعه بار ارزشی به همراه دارد که کمترکسی با آن مخالف است . اشتیاق برای غلبه برسوء تغذیه ، فقر و بیماری که از شایع ترین و مهمترین دردها ی بشری هستند از جمله اهداف توسعه به شمار می رود .

دادلی سیرز: رئیس موسسه اطلاعات توسعه ای دانشگاه ساسکس ، توسعه را جریانی چندبعدی می داند که تجدید سازمان وسمت گیری متفاوت کل نظام اقتصادی_ اجتماعی را به همراه دارد . به عقیده وی توسعه علاوه بربهبودمیزان تولید ودرآمد ، شامل دگرگونی اساسی  در ساختهای نهادی ، اجتماعی اداری و هچنین ایستارها و وجه نظرهای مردم است . توسعه در بسیاری ازموارد حتی عادات و رسوم و عقاید مردم را نیز دربر می گیرد .( از کیا، نظریه های توسعه نیافتگی ،نامه علوم اجتماعی، شماره 1 : 183 )

میسرا : محقق و صاحب نظر هندی نیز تعریفی از توسعه داده که در آن بر ابعاد فرهنگی تاکید شده است . به نظر او توسعه از دستاوردهای بشر و پدیده ای است با ابعاد مختلف ، توسعه دستاورد انسان محسوب میشود و در محتوا و نمود دارای مختصات فرهنگی است . هدف از توسعه ایجاد زندگی پر ثمری است که توسط فرهنگ تعریف میشود . به این ترتیب می توان گفت که توسعه دستیابی فزاینده انسان به ارزشهای فرهنگی خود است .(ازکیا و غفاری . جامعه شناسی توسعه. 1384: 9 )

 

نگاهی به تاریخچه بحث توسعه

نظری اجمالی در تاریخ کشورهای توسعه نیافته دو مسئله عمده را برای ما روشن می سازد: اول اینکه اغلب  کشورهای توسعه نیافته در مقطعی از تاریخ خود یا مستعمره کشورهای توسعه یافته صنعتی امروزی بوده اند ، و یا وابستگی اقتصادی _سیاسی نزدیکی با آنها داشته اند . مسئله دوم اینکه علل توسعه نیافتگی را بایستی در پدیده توسعه جستجو کرد ، چرا که توسعه نیافتگی هنگامی بوجود آمد که توسعه یافتگی پدیدار گردید . در واقع توسعه یافتگی و وابستگی دو روی یک سکه واحد هستند و شناخت هر یک از این دو پدیده نیازمند شناسایی پدیده دیگر است . بنابراین گرچه « توسعه نیافتگی » از دو قرن پیش آغاز شده است ، اما تنها پس از جنگ جهانی دوم توجه محافل رسمی بین المللی و علمای اجتماعی و بالاخره جامعه شناسان را به خود جلب کرده است .

دربیانیه افتتاحیه « مجمع عمومی » سازمان ملل متحد ، در دسامبر 1961 ، پیشنهاد شد که دهه 1960 به عنوان اولین « دهه توسعه » مورد توجه قرار گیرد . در این بیانیه « رشد اقتصادی » مورد تاکید قرار گرفته و توصیه شده بود که « توسعه » یک فعالیت مشترک و بین المللی تلقی شده و نه یک مسئله رقابتی .

دومین « دهه توسعه » در قطعنامه (xxv) 2626 مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در 24 اکتبر 1970 به تصویب رسید « توزیع متعادل تر ثروت و درآمد » را مورد توجه قرار داده و بر این نکته تاکید کرد که : « رشد تولید ناخالص ملی » به تنهایی نمی تواند در فقر زدایی عامل موثری باشد.بدین ترتیب مسئله برابری و ریشه کن کردن فقر از طریق توزیع عادلانه درآمد هدف اصلی سیاست  توسعه قرار گرفت . در قطعنامه مزبور آمده بود :« هدف نهایی توسعه باید فراهم آوردن فرصتهای بیشتری برای زندگی » باشد.متن بیانیه متشکل از هشت بند بود که هر یک ازبندها بخشی از مسائل اقتصادی_اجتماعی کشورهای در حال توسعه را مورد توجه قرار داده بود.

در دهه 1970 نظر محافل رسمی به مردم و توسعه انسانی جلب شد. در نتیجه ،در سومین « دهه توسعه » از طرف اساتید « موسسه توسعه » دانشگاه ساسکس در بریتانیا این سئوال مطرح شد که آیا «مردم صرفاً ابزار توسعه هستند و یا هدف توسعه نیز می باشند؟» در همین دهه پروفسور دادلی سیرز ،استاد « موسسه توسعه» دانشگاه ساسکس ، در تعریف توسعه تجدید نظر بعمل آورد و مسئله توسعه را از دیدگاه « درونی » تجزیه و تحلیل کرد و در مقاله ای تحت عنوان « مفهوم نوین توسعه » ، مفاهیم فقر، اشتغال ،برابری ، توسعه عادلانه درآمد را مورد توجه قرار داد. بدنبال دگرگونی و تحول در مفاهیم توسعه ، انسان هم « وسیله » و هم « هدف » توسعه شناخته شد. (جامعه شناسی و توسعه .یوسف نراقی .1382: 82)

همانطور که از مباحث بالا برمی آید توجه به توسعه و توسعه نیافتگی بطور جدی در نیمه دوم قرن بیستم مورد توجه بوده است . اما پیش از آنکه بطور خاص وارد بحث توسعه و توسعه روستایی شویم بهتر است همانطور که در ابتدای بحث مطرح شد نظری به دیدگاههای جامعه شناسان در مورد تغییر و تحول جوامع بیاندازیم ، چرا که مفهوم توسعه در دیدگاههای نظری جامعه شناسان اولیه در مباحث تغییرات و تحولات اجتماعی و دسته بندی آنها آمده است ، تا بتوانیم با یک پشتوانه نظری قوی به مباحث خود ادامه دهیم .

دکتر ازکیا می نویسد: از لحاظ تاریخی پژوهشگران قرن نوزدهم ، توسعه را در بیان تاریخ انسان بکار می بردند .اسپنسر و مارکس معتقد بودند که جوامع انسانی از مراحلی (پایین تر ) به مراحل (بالاتر) در حرکت هستند.این حرکت با چند قانون کلی و عمومی در مسیری مستقیم است . هر جامعه ای از این مراحل یا گذشته یا در حال گذشتن است و یا اینکه این مراحل یکنواخت را طی خواهد کرد.به بیان دیگر آنها در جستجوی کشف قوانین کلی برای چنین توسعه ای بودند .این دستاوردهای کلی و جهانی از تاریخ انسان ،با خوشبینی همراه بوده است ،حتی بعضی از این پژوهشگران «مرحله اول» تاریخ بشر را به کمال مطلوب رسانده بودند و اکثراً اعتقاد داشتند که گذار از یک مرحله به مرحله دیگر موجب پیشرفت انسان در جهات مختلف خواهد شد ،چه در زمینه مادی و چه در زمینه فرهنگی و عقلایی کردن انسان .(ازکیا و غفاری.1368: 79)

تمام اندیشمندان و متخصصان توسعه ، توسعه را امری چند بعدی دانسته که دارای جنبه های کلی و اساسی است ، که شامل زمینه های اصلی اقتصادی،اجتماعی،فرهنگی،سیاسی و انسانی است. به همین دلیل یک بازبینی کلی از جنبه های فوق الذکر از دیدگاه اندیشمندان باعث غنای هرچه بیشتر بحث خواهد بود.

توسعه اقتصادی :

توسعه اقتصادی ( Economic development ) از مفاهیمی است که اغلب با مفهوم رشد اقتصادی یکی شمرده می شود ،در حالی که بین این دو مفهوم تفاوتهای قابل ملاحظه ای وجود دارد .رشد اقتصادی در برگیرنده شاخصهای کمی اقتصادی است ،لکن توسعه اقتصادی متضمن فرآیندهای پیچیده تری است ، به گونه ای که این مفهوم با مفاهیمی چون تغییر و تحولات اقتصادی نزدیکتر است تا مفهوم رشد اقتصادی .(ازکیا و غفاری .1384 :44)

مک لوپ می گوید :توسعه اقتصادی عبارت است از کاربرد منابع تولیدی به نحوی که موجب رشد بالقوه مداوم درآمد سرانه در یک جامعه بشود. و نیز اظهار شده که توسعه اقتصادی فرآیندی است که طی آن مبانی علمی وفنی تولید از وضعیت سنتی به وضعیت مدرن متحول می شوند.(همان : 45 )

توسعه اجتماعی :

توسعه اجتماعی از مفاهیمی است که با چگونگی و شیوه زندگی افراد یک جامعه پیوندی تنگاتنگ دارد و در ابعاد عینی بیشتر ناظر یر بالا بردن سطح زندگی عمومی از طریق ایجاد شرایط مطلوب و بهینه در زمینه های فقرزدایی، تغذیه ، بهداشت ،مسکن،اشتغال،آموزش و چگونگی گذران اوقات فراغت می باشد. براین مبنا است که گفته شده «منظور از توسعه اجتماعی اشکال متفاوت کنش متقابلی است که در یک جامعه خاص همراه با توسعه تمدن رخ می دهد.توسعه اجتماعی و توسعه فرهنگی جنبه های مکمل و پیوسته یک پدیده اند و هردونوع الزاماًبه ایجاد وجوه تمایز فزاینده جامعه منجر می شوند.(توسلی.1372 :438)

... در دوره جدید مباحث مربوط به جامعه مدنی ،دموکراسی اجتماعی ،عدالت اجتماعی،رفاه اجتماعی و سرمایه اجتماعی موضوعات محوری توسعه اجتماعی را تشکیل می دهند.(ازکیا و غفاری. 1384 : 48)

توسعه فرهنگی :

 مفهوم توسعه فرهنگی ( Cultural development  ) در اوایل دهه 1980 به بعد از طرف یونسکو بعنوان یک سازمان فرهنگی در مباحث توسعه مطرح شده و از مفاهیمی است که نسبت به سایر بخشهای توسعه چون توسعه اقتصادی ،توسعه اجتماعی و توسعه سیاسی از ابعاد و بار ارزشی بیشتری برخوردار است و تاکید بیشتری بر نیازهای غیر مادی جامعه دارد.بنابراین فرآیندی است که در طی آن با ایجاد تغییراتی در حوزه های ادراکی ،شناختی و گرایشی انسانها ، قابلیتها و باورها شخصیت ویژه ای را در آنها بوجود می آورد که حاصل این باورها و قابلیتها ، رفتارها و کنشهای خاصی است که مناسب توسعه می باشد.به عبارتی حاصل فرآیند توسعه فرهنگی کنار گذاشتن خرده فرهنگهای نامناسب توسعه ای است .(ازکیا و غفاری .1384 :48)

توسعه سیاسی :

توسعه سیاسی ( Political development ) از مفاهیمی است که پس از جنگ جهانی دوم در ادبیات توسعه مطرح شده است و حوزه بحث مهمی را در علوم سیاسی و جامعه شناسی سیاسی تشکیل می دهد . در ارتباط با فضای عمومی این واژه دیدگاههای مختلفی وجود دارد . توسعه سیاسی به نظر برخی از افراد،شرایط سیاسی لازم و اساسی برای توسعه اقتصادی و صنعتی است .بدین ترتیب توسعه سیاسی ،ایجادشرایط سیاسی و حکومتی لازم برای تحقق کارآیی اقتصادی بیشتر است .

به نظر لوسین پای که از صاحب نظران بنام توسعه سیاسی است ، توسعه سیاسی حداقل در نه معنای مختلف زیر بکار برده شده است :

 1. استلزامات سیاسی توسعه اقتصادی .
 2. سیاست نمونه جوامع سنتی .
 3. نوگرایی سیاسی.
 4. عملکرد ملت _ کشور.
 5. توسعه اقتصادی _ اداری.
 6. بسیج عمومی و مشارکت .
 7. استقرار دموکراسی.
 8. تغییر و تحول منظم و با ثبات .
 9. بسیج و قدرت .(ازکیا و غفاری.1384 :50)

توسعه انسانی :

در سالهای اخیر برنامه های توسعه اقتصادی و عمرانی از این جهت که در نیل به اهداف توسعه ای چون رفاه و بهزیستی انسانها و بالا بردن کیفیت موفق نشدند و عمده تاکید آنها بر شاخصهای کمّی چون افزایش درآمد ملی و درآمد سرانه بود ،مورد نقد و موشکافی قرار گرفتند. این امر بخصوص از طرف محافل بین المللی چون سازمان ملل مورد توجه ویژه ای واقع شد که حاصل چنین توجهی طرح مفهوم توسعه انسانی است ،که در چارچوب آن ، هدف اساسی توسعه که ایجاد محیطی توانبخش برای مردم است تا بواسطه آن از حیاتی طولانی ، سالم و خلاق برخوردار شوند، مورد توجه قرار گرفته است . سازمان ملل برای اولین بار گزارشی را تحت عنوان توسعه انسانی در سطح جهان منتشر کرد که در آن اهمیت توجه به توسعه انسانی ، تعریف توسعه انسانی و چگونگی سنجش انسانی همراه با آمارها و شاخصهای مربوط به توسعه انسانی در سطح جهان مورد بحث واقع شده بود.(همان : 52)

در گزارش توسعه انسانی 1990 سازمان ملل در تعریف توسعه انسانی چنین آمده است : توسعه انسانی روندی است که طی آن امکانات افراد بشر افزایش می یابد. هرچند این امکانات با مرور زمان می تواند اساساً دچار تغییر در تعریف شود ،اما در همان سطوح توسعه ، مسئله بنیادین برای مردم عبارت است از : برخورداری از زندگی طولانی همراه با تندرستی، دستیابی به دانش و توانایی و توانایی نیل به منابعی که برای پدید آوردن سطح مناسب زندگی لازم است . چنانچه این سه امکان غیر قابل حصول بماند ، بسیاری از موقعیت های دیگر زندگی دست نیافتنی خواهد بود. اما توسعه انسانی به همین جا ختم نمی شود ، انتخابهای دیگر نیز نزد مردم از ارزش والایی برخوردارند ، مانند آزادی سیاسی ،اجتماعی و اقتصادی ، داشتن فرصت و موقعیت برای دستیابی به نقش خلاق و سازنده ،برخورداری از حیثیت و منزلت شخصی و حقوق انسانی تضمین شده .

... در بحث از چگونگی اندازه گیری و سنجش توسعه انسانی علیرغم شاخصهای عدیده ای که می توانند در ارتباط با توسعه انسانی مطرح شوند و از طرفی بدلیل فقدان آمارهای لازم بخصوص در مورد بخشهای توسعه نیافته جهان ، پیشنهاد شده که فقط بر روی سه شاخص کلیدی طول عمر، سطح دانش و سطح معاش آبرومند تاکید شود و مطرح شده که این سه شاخص بسیاری از ابعاد و جنبه های مربوط به کیفیت زندگی را در بر می گیرند. (همان:54)

توسعه پایدار:

مفهوم توسعه پایدار ( Sustained development ) مفهومی است که در سالهای اخیر در ادبیات جامعه شناسی مطرح شده است . در سمپوزیمی که در سال 1991 در لاهه برگزار شد ، در مورد مفهوم توسعه پایدار آمده است : اگر منظور از توسعه ، گسترش امکانات زندگی انسانهاست ، این امر نه تنها در مورد نسل حاضر بلکه برای نسلهای آینده نیز باید مد نظر باشد.

منظور از توسعه پایدار تنها حفاظت از محیط زیست نیست ، بلکه مفهوم جدیدی از رشد اقتصادی است . رشدی که عدالت و امکانات زندگی را برای تمام مردم جهان و نه تعداد اندکی افراد برگزیده است . در فرآیند توسعه پایدار سیاستهای اقتصادی ،مالی ،تجاری ،انرژی،کشاورزی، صنعتی و ... به گونه ای طراحی می شود که توسعه اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی را تداوم بخشد. بر این اساس دیگر نمی توان برای تامین مصارف جاری ، بدهی های اقتصادی که باز پرداخت آن بر عهده نسلهای آینده است ، ایجاد کرد. در نهایت توسعه پایدار به معنی عدم تحمیل آسیبهای اقتصادی ، اجتماعی و یا زیست محیطی به نسلهای آینده است .

منبع:http://www.agriculture.epage.ir/fa/module.content_Lang.fa_Page.21-02.html

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عبدالصمد پناد
یکشنبه 15 خرداد 1390
یکشنبه 2 تیر 1398 10:16 ب.ظ

Incredible lots of terrific facts.
cialis 10mg prix pharmaci cialis generico in farmacia does cialis cause gout cialis farmacias guadalajara dose size of cialis warnings for cialis calis cialis pills boards the best choice cialis woman price cialis wal mart pharmacy
یکشنبه 2 تیر 1398 06:58 ق.ظ

Wow a good deal of awesome tips!
order generic cialis online prezzo cialis a buon mercato if a woman takes a mans cialis cialis prices in england bulk cialis enter site natural cialis cialis diario compra tesco price cialis pastillas cialis y alcoho cialis mit grapefruitsaft
شنبه 1 تیر 1398 02:50 ب.ظ

Really quite a lot of great information!
tadalafil 20 mg buy cialis online cheapest import cialis american pharmacy cialis cialis flussig cialis daily reviews acheter du cialis a geneve buy cialis uk no prescription cialis for sale only now cialis for sale in us
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:37 ب.ظ

This is nicely put! .
generic cialis soft gels cialis qualitat cialis canada on line cialis tablets cialis generico cialis generic weblink price cialis cialis without a doctor's prescription buy cialis online generic cialis at the pharmacy
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:45 ق.ظ

Tips nicely utilized..
purchasing cialis on the internet cialis 20 mg best price prix cialis once a da cialis kamagra levitra cialis pills price each cialis y deporte il cialis quanto costa cialis generic availability buy online cialis 5mg buying cialis on internet
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:37 ب.ظ

Very good advice. With thanks!
cialis en mexico precio cialis uk wow look it cialis mexico cialis e hiv achat cialis en suisse prix cialis once a da cialis 5 mg effetti collateral cialis sale online cialis para que sirve if a woman takes a mans cialis
شنبه 25 خرداد 1398 05:26 ق.ظ

Nicely expressed indeed! .
cialis y deporte cialis alternative cialis pills price each cialis pills price each cialis usa cost cialis 20 mg cost we choice cialis pfizer india ou acheter du cialis pas cher cialis online nederland cialis coupons printable
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:22 ق.ظ

You have made your position quite nicely.!
cialis 20mg safe site to buy cialis online order generic cialis online we use it 50 mg cialis dose recommended site cialis kanada cialis 05 buy cialis uk no prescription cialis e hiv dosagem ideal cialis we like it cialis price
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:31 ب.ظ

Good data. With thanks.
cialis coupons cialis para que sirve cialis super acti cialis prezzo al pubblico cialis en 24 hora enter site very cheap cialis canadian cialis cialis 10 doctissimo order a sample of cialis cialis generic tadalafil buy
شنبه 18 خرداد 1398 09:57 ق.ظ

You actually expressed it adequately!
cialis para que sirve wow cialis 20 cialis rezeptfrei legalidad de comprar cialis cialis sans ordonnance generic cialis 20mg uk side effects for cialis cialis billig buy cialis uk no prescription we use it 50 mg cialis dose
شنبه 24 فروردین 1398 04:04 ق.ظ

Nicely put. Regards!
canada viagra drugs for sale in mexico canadian pharmaceuticals online canadian drug store canadian pharmacies that are legit canadian mail order pharmacies best canadian pharmacies online drugs for sale on internet canadian pharmacies-24h canadian rx
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:23 ق.ظ

Really a good deal of helpful tips!
enter site very cheap cialis cialis prices in england cialis tadalafil online cialis 30 day sample cialis 100mg suppliers cialis 5 mg cialis kamagra levitra cialis australia org cialis tablets prix cialis once a da
سه شنبه 13 آذر 1397 06:08 ب.ظ

Appreciate it, An abundance of data.

cialis en 24 hora cialis prices cialis generico postepay generic cialis pill online precios cialis peru are there generic cialis prix cialis once a da generic cialis at walmart cialis generico deutschland cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 06:56 ق.ظ

Thanks, Numerous tips!

tesco price cialis cialis bula cialis daily new zealand cialis coupons cialis generisches kanada cialis authentique suisse cialis great britain price cialis best buy cialis online cheapest cialis 05
دوشنبه 12 آذر 1397 06:57 ب.ظ

Regards, Quite a lot of postings!

cialis online cialis prices in england il cialis quanto costa cilas purchase once a day cialis cialis diario compra cialis bula wow cialis 20 cialis generisches kanada cialis generico postepay
دوشنبه 12 آذر 1397 06:36 ق.ظ

Beneficial content. Appreciate it!
ou trouver cialis sur le net buy brand cialis cheap venta cialis en espaa cialis 50 mg soft tab import cialis we recommend cheapest cialis cialis sale online free generic cialis recommended site cialis kanada cialis 5 mg para diabeticos
یکشنبه 11 آذر 1397 06:28 ب.ظ

Superb information. Appreciate it!
weblink price cialis usa cialis online buy original cialis cialis taglich chinese cialis 50 mg cialis prices cialis cipla best buy non 5 mg cialis generici cialis tadalafil online cialis coupons printable
یکشنبه 11 آذر 1397 06:08 ق.ظ

Incredible tons of wonderful info.
buy cialis cheap 10 mg how to buy cialis online usa only here cialis pills how to purchase cialis on line cipla cialis online cialis bula get cheap cialis are there generic cialis cialis 50 mg soft tab price cialis best
شنبه 10 آذر 1397 06:51 ب.ظ

With thanks! I like this!
generic for cialis cialis preise schweiz cialis generic tadalafil buy tarif cialis france acquisto online cialis cialis wir preise the best site cialis tablets cialis in sconto cialis savings card cialis uk next day
شنبه 10 آذر 1397 05:45 ق.ظ

Superb stuff. Appreciate it!
generic cialis at the pharmacy cialis lowest price prescription doctor cialis cialis kaufen wo cialis generico lilly compare prices cialis uk cialis en 24 hora achat cialis en itali opinioni cialis generico buy brand cialis cheap
جمعه 9 آذر 1397 06:29 ب.ظ

You actually said it well.
cialis online cialis savings card acheter du cialis a geneve il cialis quanto costa cialis for sale cialis 100mg suppliers tarif cialis france cialis for bph cialis rezeptfrei sterreich buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 06:42 ق.ظ

Great write ups. Many thanks.
cialis 50 mg soft tab when will generic cialis be available cialis side effects cialis billig cialis herbs buying brand cialis online sialis cialis generico en mexico cialis pas cher paris cialis daily
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:27 ب.ظ

You actually mentioned this very well.
cialis australian price wow look it cialis mexico rezeptfrei cialis apotheke how to purchase cialis on line cipla cialis online weblink price cialis 5 mg cialis coupon printable we recommend cialis info american pharmacy cialis generic cialis soft gels
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:43 ق.ظ

Appreciate it, A good amount of posts.

prezzo di cialis in bulgaria cialis prezzo in linea basso cialis efficacit look here cialis order on line generic cialis with dapoxetine buy cialis online cheapest how much does a cialis cost cialis uk cialis prices cialis super acti
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:10 ق.ظ

Whoa a lot of very good facts.
cialis 5 mg scheda tecnica cialis for daily use wow look it cialis mexico cialis coupon cialis cost precios de cialis generico cialis venta a domicilio click now cialis from canada the best site cialis tablets comprar cialis 10 espa241a
چهارشنبه 11 مهر 1397 03:24 ق.ظ

Thank you. Great information!
female cialis no prescription acquisto online cialis cialis patent expiration cialis 20 mg best price generic cialis 20mg uk acquisto online cialis american pharmacy cialis cialis in sconto cialis online napol cialis tadalafil online
دوشنبه 9 مهر 1397 02:36 ق.ظ

You reported it very well.
low cost cialis 20mg rx cialis para comprar non 5 mg cialis generici bulk cialis only here cialis pills cialis free trial weblink price cialis cialis efficacit prices for cialis 50mg acquistare cialis internet
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:50 ق.ظ

Wow many of terrific advice.
trust pharmacy canada most reliable canadian online pharmacies drugs for sale on internet buy viagra now buy viagra now canadian pharmaceuticals northwest pharmacies buy viagra 25mg most reliable canadian pharmacies buy viagra usa
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:03 ب.ظ

Seriously loads of beneficial data.
buy prescription viagra buy herbal viagra how to buy viagra without a prescription how to order viagra pills buy viagra uk cheap best place to buy generic viagra how to buy real viagra buy viagra in malaysia buy viagra europe buy online viagra uk
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:36 ق.ظ

You stated it really well.
generic cialis with dapoxetine cialis pas cher paris cialis name brand cheap cialis rckenschmerzen warnings for cialis only best offers 100mg cialis cialis 5 mg buy viagra cialis levitra cialis 5 mg scheda tecnica cialis lowest price
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


پیوند روزانه
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای جغرافیا علم ،برنامه ریزی، زندگی و توسعه محفوظ است