تبلیغات
جغرافیا علم ،برنامه ریزی، زندگی و توسعه - ریشه‌های نولیبرالیسم: گفتگو با دیوید هاروی
جغرافیا علم ،برنامه ریزی، زندگی و توسعه
چابهار نگین شرق ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه جهد و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
و فلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد!


نام ونام خانوادگی عبدالصمد پناد
تحصیلات:دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا وبرنامه ریزی روستایی دانشگاه خوارزمی تهران
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت همه کسانی که از این وبلاگ دیدن می کنند وبه علاقه مندان علم جغرافیااین وبلاگ جهت گسترش ومعرفی علم جغرافیا وتبادل نظربین علاقه مندان ایجاد شده است مارا با نظرات سازنده خود در غنای مطالب وبلاگ یاری نمایید
ایمییل:samadpanad@yahoo.com

مدیر وبلاگ : عبدالصمد پناد
نویسندگان
نظرسنجی
منطقه ازاد چابهارچه تاثیری در زندگی شما داشته است(نمونه موردی مردم دشتیاری)
یکی از آثار مهمی که در سال اخیر در زمینه‌ی اقتصاد سیاسی به زبان فارسی ترجمه شده است کتاب «تاریخچه‌ی نولیبرالیسم» اثر دیوید هاروی،جغرافی‌دان و پژوهشگر برجسته‌ است.  دیوید هاروی در سال 1935 در انگلستان به دنیا آمد. تا اواسط دهه‌ی 1960 وی عمدتاً تحت تاثیر جغرفیدانان کمی بود و از روش‌های کمَی استفاده می‌کرد و در دانش متعارف جغرافیا و نظریه‌پوزیتیویستی مشارکت داشت. وی در 1969 کتاب «تبیین در جغرافیا» را نوشت که به روش‌شناسی و فلسفه‌ی جغرافیا اختصاص داشت. با این حال،‌از این مقطع شاهد گردش وی به چپ و نیز گرایش‌های رادیکالی در مطالعات جغرافیایی بودیم. چنین است که هاروی به مباحثی نظیر بی‌عدالتی اجتماعی و سرشت نظام سرمایه‌داری پرداخت. ورود وی به دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور در گرایش وی به چپ موثر بود. در سال 1973، هاروی کتاب «عدالت اجتماعی و شهر» را نوشت این کتاب به‌شدت در میان گرایش‌های غیرمتعارف اقتصادسیاسی مورد توجه قرار گرفت. وی در ادامه در کتاب «محدودیت‌های سرمایه» تحلیل‌های جغرافیایی درباره‌ی نظام سرمایه‌داری را ادامه داد.

دیگر کتاب مهم وی «وضعیت پسامدرنیته» است وی در این کتاب ایده‌های پسامدرنیستم را ناشی از تناقضات درونی سرمایه‌داری می‌داند. این کتاب یکی از آثار بسیار پرفروش بود و از آن به عنوان یکی از 50 کتاب برتر در دوران پس از جنگ دوم جهانی نام برده‌اند. هاروی در 1996 کتاب «عدالت، شهر و جغرافیای تفاوت» را منتشر کرد و در این کتاب بر روی مسایل عدالت اجتماعی و عدالت زیست‌محیطی متمرکز شد. هاروی در کتاب «فضاهای امید» (2000) با ایده‌ای آرمانشهرگرایانه به طرح بدیلی برای وضعیت کنونی جهان پرداخت. کتاب بعدی وی «پاریس: پایتخت مدرنیته» نام دارد. در این کتاب وی به بررسی وضعیت پاریس درنیمه‌ی دوم قرن نوزدهم و شکل‌گیری کمون پاریس پرداخت.
به دنبال مداخلات نظامی امریکا بعد از 11 سپتامبر، هاروی در سال 2003 کتاب «امپریالیسم جدید» را نوشت. اودر این کتاب استدلال کرد نومحافظه‌کاران امریکایی جنگ عراق را به منظور تغییر توجه از ناکامی‌های داخلی سرمایه‌داری راه‌ انداختند. آخرین کتاب وی «تاریخچه‌ی نولیبرالیسم» است که در سال 2005 منتشر شد، در این کتاب وی با بررسی همه‌جانبه شرایط ظهور و رشد نولیبرالیسم، تفوق نولیبرالیسم را حاصل اعاده‌ی جایگاه طبقات ثروتمند می‌داند.

در صورت امکان تعریفی کاربردی از «نولیبرالیسم» ارائه کنید این اصطلاح، به‌ویژه برای مردم امریکا که لیبرالیسم را با سیاست‌های اجتماعی ترقی‌خواهانه همراه می‌دانند، مبهم است.

-            به دو چیز باید اشاره کرد. یکی، در صورت تمایل، نظریه‌ی نولیبرالیسماست و دیگری عملکرد آن. و این دو نسبتاً با یکدیگر تفاوت دارند. نظریه‌ینولیبرالیسم این دیدگاه را اتخاذ می‌کند که رهایی فردی و آزادی نقاط اوج تمدن است واز این رو در ادامه استدلال می‌کند که ساختاری نهادی که متشکل از حقوق مستحکم مالکیت شخصی، بازارهای آزاد و تجارت آزاد است به بهترین نحو از آن حمایت می‌کند: جهانی که در آن ابتکار فردی شکوفا می‌شود. کاربرد این نظریه آن است که دولت نبایدچندان درگیر اقتصاد شود، اما باید از قدرتش برای حفاظت از حقوق مالکیت خصوصی ونهادهای بازار و در صورت لزوم پیش‌راندن آن در سطح جهانی استفاده کند.

 -  ازریشه‌های فکری تفکر نولیبرالی که به فردریش فون هایک، اقتصاددان اتریشی مربوط می‌شود بگویید.


-   البته نظریه‌ی لیبرالی پیشینه‌ای بسیار دراز دارد و به قرن هجدهم،‌ به جان لاک، آدام اسمیت و نویسندگانی از آن سنخ، باز می‌گردد. تا پایان قرن نوزدهم علم اقتصاد تااندازه‌ای دستخوش تغییر شد و نولیبرالیسم تجدید حیات واقعی آموزه‌ی لیبرالی قرن هجدهم درباره‌ی اختیارات و آزادی‌های فردی در ارتباط بادیدگاهی بسیار خاص نسبت به بازار است. و چهره‌های اصلی آن در امریکا میلتون فریدمن و در اتریش فریدریش فون هایک هستند. آنها در سال 1947 انجمن مون پلرین را برای پیشبرد ارزش‌های نولیبرالی شکل دادند. این انجمنی کوچک بود اما شرکت‌ها و پشتیبانان مالی ثروتمند به منظور مشارکت در ایده‌های آن حمایت فراوانی از آن کردند

-     آیا این گروه نقش خود را در پیش بردن این ایده‌ها در قلمروی سیاسی می‌دیدند؟

دیدگاه‌شان این بود که مداخلات دولتی و تسلط دولت چیزی است که باید از آن هراس داشت. و آن‌ها تنها از فاشیسم و کمونیسم نمی‌گفتند بلکه درباره‌ی ساختارهای قدرتمند دولت رفاه که بعد از آن در دوره‌ی پس از جنگ در اروپا پیدا شد ونیز درباره‌ی هر نوع مداخله‌ی دولت در نحوه‌ی عملکرد بازارها صحبت می‌کردند. آنها نقش خود را مطلقاً سیاسی می‌دانستند، نه تنها در برابر فاشیسم و کمونیسم، بلکه دربرابر قدرت دولت و به طور خاص علیه قدرت دولت سوسیال‌ دمکراتیک در اروپا.

    مشخصه‌ی دولت رفاه توافق کار و سرمایه، ایده‌ی شبکه‌ی تامین اجتماعی، تعهد به اشتغال کامل بود – این را «لیبرالیسم درونی‌شده» می‌خوانید. تا اواخر دهه‌ی 1970اغلب نخبگان از این حمایت می‌کردند. علت عقب‌نشینی از دولت رفاه و انگیزه برای نظم سیاسی جدید در دهه‌ی 1970 چه بود که به اجرای سیاسی تفکر نولیبرالی رشد بخشید؟


-    فکر می‌کنم دو دلیل اصلی برای این عقب‌نشینی وجود دارد. دلیل اول نرخ‌های بالای رشد است که مشخصه‌ی لیبرالیسم درونی‌شده‌ی دهه‌ی 1950 و دهه‌ی 1960 است – ما نرخ رشد حدود 4 درصدی در آن سال‌ها داشتم – با نزدیک‌شدن به اواخر دهه‌ی 1960 این نرخ‌های رشد از میان رفت. این مسئله فشارهای زیادی در اقتصاد امریکا ایجاد کرد که در آن ایالات متحده تلاش می‌کرد جنگ ویتنام را پیش ببرد و مسایل اجتماعی داخلی راحل کند. این چیزی است که ما راهبرد نان و اسلحه نامیدیم. اما این به مشکلات مالی شدید در ایالات متحده منجر شد. ایالات متحده شروع به انتشار دلار کرد، تورم و سپس رکود داشتیم و آنگاه رکود جهانی در دهه‌ی 1970 آغاز شد. روشن بود که این نظام که دردهه‌ی 1950 و بیشتر سال‌های دهه‌ی 1960 خیلی خوب کار می‌کرد مورد حمله قرار نگرفت وبه ‌موازات سایر موارد بازسازی می‌شد. مسئله‌ی دیگر چندان آشکار نبود، اما فکرمی‌کنم داده‌ها خیلی روشن آن را نشان می‌دهد و آن این است که درآمدها و دارایی‌ها طبقات نخبه به‌شدت در دهه‌ی 1970 کاهش یافت و بنابراین نوعی از شورش طبقاتی  بخشی از این نخبگان که ناگهان خود را به لحاظ سیاسی و اقتصادی در وضعیت بسیار دشواری یافته بودند پدید آمد

دهه‌ی 1970 لحظه‌ی یک دگرسانی انقلاب امور اقتصادی ازلیبرالیسم درونی‌شده‌ی دوره‌ی پس از جنگ به نولیبرالیسم بود که در حقیقت در دهه‌ی 1970 شروع به حرکت کرد و در دهه‌های 1980 و 1990 مستحکم  شد ـ  فکر می‌کنید دلیل اصلی نرخ کاهنده‌ی سود در دهه‌ی 1970 چه بود، نشانه‌هایی که تاکنون توصیف کرده‌اید؟

-   چند دلیل دیگر مرتبط با آن هستند. مصالحه‌ی پس از جنگ بی‌تردید کار و سازمان‌های کارگری را قدرتمند ساخت و بنابرانی قراردادهای کار برای افرادی که در اتحادیه‌های ممتاز عضو بودند نسبتاً مساعد بود و بازهم فشارهایی بر نظام تحمیل می‌کرد. یعنی اگر دستمزدها افزایش می‌یافت گرایش سود در جهت کاهش بود. بنابراین، دروضعیت دهه‌ی 1970 یک عنصر نیز این بود. چنانکه می‌توان دریافت که استدلال نولیبرالی در این زمینه که بازار باید انعطاف‌پذیر، باز و آزاد از هرگونه محدودیت اتحادیه‌ای باشد از جذابیت برخوردار بود.

ـ   پدران فکری – و فکر می‌کنم پدران اولیهنولیبرالیسم دور میلتون فریدمن پول‌گرا در دانشگاه شیکاگو جمع شده بودند که به دنبال کودتا علیه دولت سوسیالیست آلنده در شیلی در 1973 که امریکا از آن پشتیبانی می‌کرد  شانس این را پیدا کردند که ایده‌ هایشان را اجرا کنند. مایلم درباره‌ی نخستین کاربرد نولیبرالیسم در اقتصاد یک کشور  صحبت کنید.

بعد از کودتا علیه دولت سوسیالیستی آلنده که به صورت دمکراتیک انتخاب شده بود و مواجه‌شدن پینوشه ودیگران با معمای چگونگی تجدید ساختار اقتصادی به گونه‌ای که تجدیدحیات پیدا کند این اتفاق رخ داد. چندسالی آنها نمی‌دانستند چه باید بکنند و آنگاه پینوشه تصمیم گرفتبه نخبگان اقتصادی که نقش بسیار مهمی در کودتا داشتند توجه کند و مناسبات استقراریافته‌ای با اقتصادانانی که شیلیایی بودند اما در شیکاگو زیرنظر میلتون فریدمن آموزش یافته بودند برقرار ساخت. این اقتصاددانان در سال 1975 به دولت آمدند و اقتصاد را به طور کامل تحت اصول نولیبرالی تجدیدساختار کردند که به مفهوم خصوصی‌سازی تمامی دارایی‌های دولتی به جز – در مورد شیلی – مس، باز کردن اقتصاد بهروی سرمایه‌گذاری خارجی، عدم‌ممانعت از خروج سود به کشور میزبان است. بنابراین،اقتصاد را کاملاً به روی سرمایه‌ی خارجی باز کرد و تمامی چیزها را، از جمله که درمورد شیلی جالب است تامین اجتماعی را که در امریکا در دهه‌ی اخیر خصوصی‌سازی شد، دربرابر واگذاری به بخش خصوصی باز کرد.


-    مثال دوم کاربرد دست‌کم برخی ایده‌های مربوط به نولیبرالیسم در شهر نیویورک در اواسط دهه‌ی 1970 رخ داد که آموزه‌هایی برای نولیبرالیسم فراهم ساخت. از «بحران مالی شهرنیویورک»  و این که چه‌گونه در عمل این بحران حل شد بگویید.چند سالی خیلی خوب بودولی در سال 1982 دچار مشکلات حادی شد. البته وقتی می‌گویم خیلی خوب، منظورم برای نخبگان سیاسی و اقتصادی است. یکی از آن وضعیت‌هایی است که برای کشور در ظاهر خوب است، اما برای مردم خیلی بد بود زیرا در جریان بعد از کودتا همه‌ی سازمان‌های کارگری نابود شدند، تمامی ساختارهای تامین اجتماعی از میان برداشته شدند. برای عموم مردم وضعیت خیلی خوب نبود، اما برای نخبگان خیلی خوب بود و برای سرمایه‌گذاران خارجی شرایط برای چند سالی خیلی خوب بود. و سپس آنها دچار یک بحران جدی شدند و دراین نقطه است که آن‌ها رفته‌رفته نشان دادند که نظریه‌ی نولیبرال در شکل ناب آن ضرورتاً عملکرد خیلی خوبی ندارد. و بعد از این است که چند تعدیل مهم در این نظریه رخ داد که به نوع متفاوتی از رویه‌ی نولیبرالی‌سازی انجامید پس از انجام این اصلاحات، پیامدهای آن برای مردم شیلی و انباشت سرمایه در شیلی چه بود؟

    در موردنیویورک، شهر بنا به دلایل متنوعی که بحث درباره‌ی آن در اینجا نسبتاً پیچیده است به‌شدت بدهکار شد. و در لحظه‌ی مشخصی در 1975، بانک‌های سرمایه‌گذاری در شهر تصمیم‌گرفتند که این بدهی‌ها را تامین نکنند، یعنی، تصمیم گرفتند دیگر بیش از این بدهی شهر نیویورک را تامین مالی نکنند. فکر نمی‌کنم که این کاربرد نظریه‌ی نولیبرالی بود، بلکه تصور من این است که نحوه‌ی تفکری که بانک‌های سرمایه‌گذاری اتخاذ کردندکاربرد نظریه‌ی نولیبرالی بود. و این نوعی تجربه‌ی بلوغ‌یافته بود که در آن بانک‌های سرمایه‌گذاری ساختار بودجه‌ای شهر را در اختیار گرفتند. این یک کودتای مالی است که در مقابل کودتای نظامی قرار دارد. و سپس آنها شهر را به نحوی که می‌خواستند اداره کردند و اصولی که بدان دست یافتند این بود که درآمدهای شهرنیویورک باید به نحوی تخصیص یابد که نخست حقوق دارندگان اوراق قرضه تسویه شود و سپس آنچه باقی می‌ماند به بودجه‌ی شهر واریز شود. نتیجه آن بود که شهر شمار زیادی ازکارگران را اخراج کرد و بایستی بسیاری از مخارج شهرداری را قطع می‌کرد، باید مدارس و خدمات بیمارستانی را تعطیل می‌کرد و همچنین باید بابت خدمات نهادی مانند دانشگاه سیتی نیویورک که تا آن زمان رایگان بود از مصرف‌کننده هزینه‌ای دریافت می‌کرد. آنچه بانک‌های سرمایه‌گذاری انجام دادند این بود که شهر را به نحوی به انضباط کشند. من فکر نمی‌کنم که آنها نظریه‌ای کامل برای آن داشتند بلکه آنها در جریان عمل نولیبرالیسم را کشف کردند. و بعد از آن که آن را کشف کردند گفتند بله این نحوه‌ی حرکت ما به طور کلی است. و البته بعداً این همان راهی بود که ریگان رفت و بعد هم روش متعارفی شد که صندوق بین‌المللی پول سعی کرد کشورها در تمامی نقاط جهان را ازطریق آن منضبط سازد 

کتابشناسی دیوید هاروی

 •    Explanation in Geography (1969)

•    Social Justice and the City (1973)
عدالت اجتماعی و شهر، ترجمه‌ی محمدرضا حائری
•    The Limits to Capital (1982)
•    The Urbanization of Capital (1985)
•    Consciousness and the Urban Experience (1985)
•    The Condition of Postmodernity (1989)
•    The Urban Experience (1989)
•    Teresa Hayter, David Harvey (eds.) (1994) The Factory and the City: The Story of the Cowley Automobile Workers in Oxford. Thomson Learning
•    Justice, Nature and the Geography of Difference (1996)
•    Megacities Lecture 4: Possible Urban Worlds, Twynstra Gudde Management Consultants, Amersfoort, The Netherlands, (2000)
•    Spaces of Hope (2000)
•    Spaces of Capital: Towards a Critical Geography (2001)
•    The New Imperialism (2003)
•    Paris, Capital of Modernity (2003)
•    A Brief History of Neoliberalism (2005)
تاریخ مختصر نئولیبرالیسم، ترجمه‌ی دکتر محمود عبدالله‌زاده، نشراختران، 1386
•    Spaces of Global Capitalism: Towards a Theory of Uneven Geographical Development (2006)
•    The Limits to Capital New Edition (2006)

منبع:http://www.iranurbanstudies.com/ShowUrbanResearch.aspx?urid=88
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عبدالصمد پناد
یکشنبه 7 اسفند 1390
جمعه 16 آذر 1397 09:55 ق.ظ

Thanks. Useful information.
cialis from canada deutschland cialis online link for you cialis price buy online cialis 5mg warnings for cialis we recommend cheapest cialis cialis e hiv generic cialis soft gels cipla cialis online warnings for cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:47 ب.ظ

Wow quite a lot of superb info!
venta de cialis canada cialis kaufen american pharmacy cialis fast cialis online get cheap cialis cialis generico en mexico prix cialis once a da cialis mit grapefruitsaft cialis 20 mg best price cialis farmacias guadalajara
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:48 ب.ظ

You suggested this exceptionally well.
prices for cialis 50mg interactions for cialis we like it cialis soft gel look here cialis cheap canada cialis venta a domicilio prezzo cialis a buon mercato cialis 50 mg soft tab cialis sicuro in linea cialis dose 30mg prices on cialis 10 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 06:06 ب.ظ

Helpful posts. Appreciate it!
cialis soft tabs for sale buy cheap cialis in uk cialis patent expiration cialis soft tabs for sale cialis for sale cialis super kamagra legalidad de comprar cialis cialis from canada precios de cialis generico cialis 5 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 06:54 ق.ظ

Helpful info. Many thanks!
acheter du cialis a geneve generic cialis tadalafil cialis generico postepay tadalafilo best generic drugs cialis buy cialis cheap 10 mg order a sample of cialis cialis 10 doctissimo prescription doctor cialis generic cialis soft gels
دوشنبه 12 آذر 1397 06:54 ب.ظ

Fantastic material. Thanks.
we use it cialis online store effetti del cialis cialis per paypa generic cialis 20mg tablets compare prices cialis uk cialis super kamagra cialis generico in farmacia cialis 5 mg buy low cost cialis 20mg 5 mg cialis pharmacie en ligne
یکشنبه 11 آذر 1397 06:26 ب.ظ

Whoa many of superb knowledge.
cialis pills acheter cialis meilleur pri cialis soft tabs for sale we like it cialis soft gel cialis therapie 200 cialis coupon only best offers 100mg cialis cialis online nederland cialis daily what is cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 06:06 ق.ظ

Amazing info. Cheers.
cialis generico postepay cialis generika cialis professional from usa cialis 30 day sample cialis pills cialis reviews side effects for cialis cialis 05 tadalafilo cialis price in bangalore
شنبه 10 آذر 1397 06:49 ب.ظ

Fine advice. Appreciate it.
cialis 5 mg para diabeticos recommended site cialis kanada buy cialis online cheapest click here take cialis walgreens price for cialis enter site very cheap cialis tadalafil generic cialis online deutschland cialis para que sirve cialis australia org
شنبه 10 آذر 1397 05:43 ق.ظ

You said it perfectly.!
cialis y deporte miglior cialis generico deutschland cialis online cialis prices in england tadalafil only here cialis pills cialis generico cialis generique pastillas cialis y alcoho generic cialis tadalafil
جمعه 9 آذر 1397 06:27 ب.ظ

Thank you, Plenty of write ups.

cialis tablets cialis 5 mg cialis prezzo di mercato cialis tadalafil online cialis sale online interactions for cialis acheter cialis kamagra generic cialis soft gels cialis prezzo al pubblico cialis cost
جمعه 9 آذر 1397 06:40 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
cialis patentablauf in deutschland cialis rezeptfrei sterreich only now cialis for sale in us how to purchase cialis on line only best offers cialis use cialis herbs prix cialis once a da cialis australia org 40 mg cialis what if i take click now cialis from canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:25 ب.ظ

Regards. Lots of posts!

tadalafil generic cialis coupons printable venta de cialis canada warnings for cialis buy name brand cialis on line generic cialis pro generic cialis at walmart cialis kaufen bankberweisung canadian drugs generic cialis cialis tablets
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:40 ق.ظ

You actually expressed that fantastically.
trusted tabled cialis softabs price cialis best we choice cialis uk cialis 20mg prix en pharmacie cialis price in bangalore cialis mit grapefruitsaft cialis per paypa cialis canada 40 mg cialis what if i take generic cialis at the pharmacy
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:46 ب.ظ

Good information. Kudos!
cialis rckenschmerzen legalidad de comprar cialis online cialis cialis generic tadalafil buy cialis authentique suisse cialis 20 mg i recommend cialis generico india cialis 100mg cost cialis for sale south africa wow cialis 20
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:07 ق.ظ

Thanks a lot! Great information!
cialis alternative generico cialis mexico interactions for cialis cialis canada on line cialis generisches kanada cialis daily new zealand get cheap cialis cialis name brand cheap generic low dose cialis cialis qualitat
دوشنبه 9 مهر 1397 02:26 ق.ظ

Thank you! Numerous information.

safe dosage for cialis cost of cialis cvs viagra vs cialis compare prices cialis uk buy cialis online legal cialis pills boards cialis super kamagra only best offers 100mg cialis cialis 5mg prix generic cialis with dapoxetine
یکشنبه 1 مهر 1397 05:25 ق.ظ

Thanks! I appreciate it!
no 1 canadian pharcharmy online online pharmacies tech school discount canadian pharmacies pharmacy canada 24 canadian pharmacies that are legit buy viagra now canadian online pharmacies legitimate canadian online pharmacies canadian pharmacy viagra drugstore online shopping
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:43 ق.ظ

Wow quite a lot of awesome tips!
canadian mail order pharmacies canadian medications pharmacy near me canadian medications, liraglutide pharmacy canada reviews canadian drugstore online pharmacies of canada canadian pharmacy viagra canadian pharmaceuticals online canada medication list
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:58 ب.ظ

Lovely facts. Cheers.
buy viagra online cheap can you buy viagra at cvs buy viagra online without prescription where can i buy viagra over the counter viagra to buy buy original viagra online buy viagra online at low price viagra is it illegal to buy viagra how can i get viagra uk
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:51 ب.ظ

You said it very well.!
cialis tadalafil prescription doctor cialis free cialis cialis coupons cialis 05 cialis canada on line 200 cialis coupon comprar cialis 10 espa241a cialis with 2 days delivery best generic drugs cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:08 ق.ظ

This is nicely expressed. !
sildenafil citrate tablets price of viagra uk how to get cheap viagra buy viagra forum viagra online rx order sildenafil online uk how to get viagra cheap ordering viagra online online sildenafil uk were to buy viagra
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:48 ب.ظ

Information nicely utilized!.
cialis generico lilly how to purchase cialis on line order cialis from india cialis for sale south africa buying brand cialis online cialis farmacias guadalajara venta de cialis canada buying cialis on internet acheter du cialis a geneve cialis generico en mexico
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:55 ق.ظ

Perfectly expressed genuinely! .
cheap cialis click here take cialis cialis vs viagra click now buy cialis brand we like it safe cheap cialis comprar cialis navarr cialis daily dose generic dose size of cialis venta cialis en espaa cialis farmacias guadalajara
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 05:18 ق.ظ

Good forum posts. Thanks.
where can you purchase viagra where to purchase viagra online where to buy viagra safely online buy discount viagra sildenafil generic uk where can i buy viagra without a prescription buy viagra pill buy sildenafil online uk online viagra no prescription where can i buy cheap viagra online
شنبه 4 فروردین 1397 05:27 ب.ظ

Superb material, Thank you.
tadalafil 200 cialis coupon cialis cipla best buy cialis 20 mg buy cialis online legal cialis super kamagra buy cialis online how to purchase cialis on line dose size of cialis opinioni cialis generico
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:53 ق.ظ
Wow! Finally I got a blog from where I can actually obtain helpful facts concerning my study and knowledge.
یکشنبه 4 تیر 1396 09:30 ب.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین اصل آیا نه کار بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع موفق به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این مشکل خود را با جهش در منطق و
شما خواهد را خوب به کمک پر همه کسانی معافیت.
در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک تا پایان
در گم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای جغرافیا علم ،برنامه ریزی، زندگی و توسعه محفوظ است